Złogi w pęcherzyku żółciowym to dość powszechny problem moich pacjentów. Co ciekawe podczas wywiadu w gabinecie, kiedy pytam ich o przebyte zabiegi chirurgiczne czy usunięte narządy bardzo często słyszę właśnie o usunięciu tego organu. Czy takie zabiegi to norma? Z mojego doświadczenia wielu zabiegów można byłoby uniknąć, oczywiście pozostając pod  ścisłą kontrolą lekarza. Należy bowiem pamiętać, że ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego jest sytuacją zagrażającą życiu.

Po co nam pęcherzyk żółciowy?

nieTo narząd w formie saki o gruszkowatym kształcie, mieszczący się przy wątrobie. W pęcherzyku żółciowym gromadzi się żółć wydzielana przez wątrobę. Jego główną funkcją jest zagęszczanie żółci i wydzielanie jej do jelita cienkiego po posiłku co umożliwia trawienie tłuszczów.

Jeśli decydujemy się na zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, musimy również liczyć się z konsekwencjami. 

Pamiętaj, że pęcherzyk żółciowy nie jest bezużytecznym balonikiem. To narząd biorący czynny udział w procesie trawiennym przez rozkład tłuszczów.

Jego brak może spowodować:

  • pogorszenie trawienia,
  • osłabione wchłania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
  • bezpośrednie przeciążenie pracy wątroby oraz trzustki. 

Złogi w pęcherzyku żółciowym — najważniejsze przyczyny

Przyczyny powstania złogów w pęcherzyku żółciowym z mojego doświadczenia klinicznego są następujące: 

  • nadmierne spożycie tłustych, szczególnie smażonym posiłków,
  • zbyt mała ilość nienasyconych tłuszczów tj. olej lniany, oliwa z oliwek, frakcje omega-3,
  • niewielkie lub niewystarczające dla danej fizjologii spożycie płynów,
  • infekcje bakteryjnie w układzie trawiennym,
  • infekcje pasożytnicze w układzie pokarmowym,
  • zaburzenia trawienne,
  • niskie wydzielanie żółci,
  • nietolerancje pokarmowe, 
  • zbyt duże spożycie produktów mlecznych, cukrów rafinowanych,
  • wahania wagi – efekt jojo,
  • niektóre lekarstwa powodują obciążenie wątroby, oraz zagęszczenie żółci,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • brak regularnej aktywności fizycznej, który przyczynia się do stagnacji w układzie pokarmowym, 
  • otyłość. 

Z jednej, lub kombinacji kilku powyższych przyczyn w pęcherzyku żółciowym może zbierać zbyt zagęszczona żółć, nasycona cholesterolem, który krystalizując się, kumuluje w postaci kamieni. 

Złogi powiększając się, mogą spowodować stan zapalny pęcherzyka żółciowego. W takim przypadku chorzy mogą odczuwać ból bardzo podobny do zawału serca. Koniecznie trzeba skonsultować taki stan z lekarzem, ponieważ tego rodzaju ataki nieleczone mogą nawet zagrażać życiu! 

Złogi w pęcherzyku żółciowym — jak je leczyć?

Złogi w pęcherzyku żółciowym — jak leczyć i zapobiegać?

Zapobieganie powstaniu kamieni żółciowych jest znacznie łatwiejsze niż ich usunięcie, choć to również jest możliwe. Ogromną radością jest dla mnie fakt, że  wielu moim pacjentom udało się je usunąć, czy rozpuścić bez konieczności zabiegu chirurgicznego. 

Przykładowo — niedawno otrzymałam wiadomość od mojej pacjentki — pani Bożenki, która miała w swoim pęcherzyku żółciowym aż 3 złogi żółciowe o wielkości około 1 centymetra. W mailu pani Bożenka radośnie oznajmiła, że po 3-miesięcznej kuracji podczas badania kontrolnego okazało się , że  pęcherzyk żółciowy jest wolny od złogów. To ogromna radość dla mnie i mojej wspaniałej pacjentki, która dzielnie trzymała się zaleceń. 

Proces rozpuszczania złogów żółciowych w dużej mierze zależy od tego jak długo pracowaliśmy na ich sformułowaniem. Choć jeśli dana osoba nie miała regularnych badań USG jamy brzusznej,  ciężko to jednoznacznie ustalić. Przykładowo, jeżeli ostatnie badanie miało miejsce 20 lat temu, nie jestem w stanie stwierdzić, kiedy dokładnie doszło do sformułowania złogów. 

U pacjentów, którzy cyklicznie wykonują badania, szanse wyłapania zmian są dużo większe. A co za tym idzie, proces rozpuszczania również będzie przebiegał sprawniej. 

Złogi w pęcherzyku żółciowym — jak długo trwa leczenie?

Z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że proces rozpuszczania złogów w pęcherzyku żółciowym trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. I głównie zależy on od czasu, w jakim złogi powstawały oraz od ich wielkości. 

Niestety nie zawsze możliwe jest ich rozpuszczenie, zwłaszcza jeśli jest to proces bardzo zastarzały, albo, jeśli pacjent nie chce, lub z jakiegoś powodu nie może, podjąć koniecznych zmian stylu życia i odżywiania, które stanowią główną przyczynę powstania złogów. 

Złogi w pęcherzyku żółciowym — jak sobie z nimi radzić?

Mam na to kilka sprawdzonych sposobów:

  • Zioła — wiele z nich ma właściwości rozpuszczające złogi. Każdorazowo dobieram taką recepturę ziołową indywidualnie, biorąc pod uwagę całościowe funkcjonowanie organizmu.

Ziołami, które będą wspierały procesy rozpuszczania, są m.in.:kwiat rumianku, kwiat kocanki piaskowej, owoc jałowca, liść boldoy, kłącze perzu, korzeń mniszka lekarskiego, ziele dziurawca. 

  • Przepis z medycyny ludowej – spożywaj dziennie 1 łyżeczkę wysuszonych skórek z żołądków kurzych. Żołądki kurze, które są dostępne w sklepach, są już pozbawione tych skórek. W takim przypadku kluczowe jest znalezienie źródła dostępu do takich skórek.
  • Wyeliminowanie z diety nasyconych, przetworzonych tłuszczów, produktów mlecznych.
  • Przyjmowanie granulek lub preparatów z lecytyny, choliny  będzie wspierało proces emulgacji tłuszczów. 
  • Okłady z oleju rycynowego. 

Jak takie okłady wykonać?

Złóż trzy bądź cztery warstwy flaneli, którą masz zamiar pokryć pewien obszar skóry. Nasącz ją olejem rycynowym i przyłóż do ciała. Nie musisz nasączać jej całej, wystarczy, że nałożysz cienką warstewkę oleju i równo rozprowadzisz po flaneli palcem. Do następnego okładu możesz użyć tego samego kawałka flaneli, a olej nałożyć z innej strony, w ten sposób jeden kawałek posłuży Ci na parę okładów. Możesz też przed nasączeniem flaneli podgrzać olej w naczyniu, które później będziesz używać tylko do tego celu. Okład należy umieścić na ciele w odpowiednim miejscu (zazwyczaj na początek najlepiej w okolicy wątroby) i przykryć go folią plastikową w celu utrzymania odpowiedniej, podwyższonej temperatury. 

Możesz również na warstwę folii założyć obcisły podkoszulek, aby okład się nie zsunął. Zostaw go na skórze parę godzin, a najlepiej zastosuj go przed snem i zostaw na całą noc. 

Okład stosuj przez 3 dni, kolejno zrób przerwę, aby organizm miał czas na regenerację, ponieważ układ limfatyczny będzie w tym czasie wydalał toksyny. Rano po zdjęciu okładu od razu przemyj skórę wodnym roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki sody na pół szklanki ciepłej wody), następnie umyj mydłem i wodą. Na skórze znajdują się toksyny i trzeba się ich w ten sposób pozbyć.

Kurację możesz powtarzać przez okres kilku tygodni. 

  • Mikstura Słoneckiego. 

Jednak w tym przypadku zachowaj dużą ostrożność.

Jak przygotować Miksturę Słoneckiego?

Skład:

– 10 ml oleju kukurydzianego/Oliwy z oliwek

– 10 ml soku z cytryny

– 10 ml mieszanki soku z aloesu i wody pół na pół

Wszystko wymieszaj i wypij rano na czczo, pół godziny przed innym jedzeniem, czy piciem. Mieszankę warto przygotować poprzedniego dnia wieczorem.

  • Odpowiednie nawodnienie organizmu – wypijaj około 30 ml na kg wagi ciała. Niewystarczające nawodnienie to niestety częsty błąd u moich pacjentów. Mimo iż bardzo się starają, stosując różne metody, większość terapii nie będzie skuteczna, ponieważ bez  odpowiedniego nawodnienia, złogi nie będą miały podstawowego pasażu do oczyszczania. 
  • Owoce – bardzo wspierające będą jabłka, gruszki, grejpfruty, cytryny – ze względu na wysoką zawartość pektyn. Jedno z badań pokazało, iż spożywanie 1 dużego grejpfruta dziennie zredukowało powstanie złogów w pęcherzyku żółciowym aż o ok. 40 procent.
  • Kwasy omega — stosuj 3000-6000 mg dziennie lub spożywaj 2-3 łyżki oleju lnianego lub oliwy z oliwek. 
  • Witamina B3 – niacyna
  • Enzymy trawienne zawierające lipazę, enzym rozkładający tłuszcz.
  • Jeśli dochodzi o zaparć, zwiększona ilość błonnika z warzyw lub dodatek 1-2 łyżek błonnika rozpuszczalnego skoncentrowanego z pektyn owoców.
  • Dodatek kurkumy, która wspiera proces rozpuszczania złogów, ma właściwości przeciwzapalne, oraz wspiera proces oczyszczania wątroby, ok. 1 łyżeczki dziennie.
  • Szklanka wody z 1 łyżeczką octu jabłkowego przed głównymi posiłkami, jeśli nie ma podrażnienia śluzówki żołądka.
  • Świeżo wyciskane zielone  soki warzywne np. z jarmużu, karczocha, cykorii, rukoli.
  • Zakwas buraczany lub sok z buraków, będzie działał przeciwzapalnie i regulująco  na pracę wątroby i p. żółciowego.
  • Gorzkawe warzywa jedzone jak najczęściej będą  stymulowały do wydzielania żółci i działały regulująco na pracę wątroby tj. karczoch, rukola, liście mniszka lekarskiego, cykoria.
  • Kuracja odrobaczająca, która często jest konieczna przez rozpoczęciem właściwego procesu rozpuszczania, szczególnie jeśli pasożyty są zlokalizowane w okolicach wątroby, pęcherzyka żółciowego lub mają na nie silny wpływ jak np. w przypadku przywr, lamblii czy motylicy wątrobowej.
  • Regularna aktywność fizyczna będzie usprawniała mechanizmy detoksykacji wspierając proces usuwanie powstałych złogów, oraz działając zapobiegawczo przed tworzeniem nowych.
Złogi w pęcherzyku żółciowym — jak zapobiegać?

Podsumowując — złogi w pęcherzyku żółciowym to częsty problem zdrowotny, ale zabieg ich usunięcia nie zawsze jest konieczny.

Pęcherzyk żółciowy jest ważnym narządem w procesie trawienia tłuszczów, a jego wycięcie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak pogorszenie trawienia, osłabienie wchłaniania witamin, przeciążenie pracy wątroby i trzustki.

Istnieją różne przyczyny, które powodują złogi w pęcherzyku żółciowym, w tym nadmierne spożycie tłustych i smażonych posiłków, niewłaściwe odżywianie, infekcje bakteryjne i pasożytnicze, niedobór płynów, zaburzenia trawienne, otyłość, antykoncepcja hormonalna i niektóre leki.

Jednak możesz z powodzeniem zapobiegać powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym, właściwie się odżywiając, dbając o aktywność fizyczną na co dzień i wykonując regularne badania.

W przypadku już występujących złogów w pęcherzyku żółciowym istnieją metody leczenia, takie jak specjalna dieta, ziołowe suplementy, a także metody medycyny naturalnej. Oczywiście, w niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny jest nieunikniony, ale powinien być ostatecznością. Dlatego tak ważne jest, aby pozostawać pod opieką lekarza i nie lekceważyć sygnałów, jakie przysyła nam nasz organizm.

Jeśli borykasz się z problemami z pęcherzykiem żółciowym, warto wiedzieć, że zdrowie Twojego pęcherzyka często ściśle wiąże się z funkcjonowaniem wątroby. 

Zerknij koniecznie do mojego e-booka ZDROWA WĄTROBA – porady i przepisy jak przywrócić ją do zdrowia.

To jadłospis i poradnik w jednym wspierający zdrowie prawdopodobnie najważniejszego filtru organizmu, jakim jest wątroba. Znajdziesz w nim przepisy i porady, które pomogą Ci w dbaniu o zdrowie swojej wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Zachęcam gorąco do pobrania e-booka i cieszenia się smacznymi i zdrowymi posiłkami!

Entdecken Sie die besten Steroide auf https://steroids-safe.com/.