Jesteśmy częścią przyrody i nasze organizm również mas swój biologiczny, dobowy rytm, któremu oddziaływanie możemy obserwować przez reakcje naszego organizmu, mogą być to zachowania, określone reakcje, również i dolegliwości.

W medycynie chińskiej ten biologiczny zegar określa się, jako zegar organów, obrazuje on przepływ energii „chi” przez poszczególne narządy w ciągu 24 godzin. Pokazuje on, w jakich godzinach, w którym organie naszego ciała przez 2 godziny jest więcej energii w porównaniu do pozostałych narządów. Zjawisko to nazywamy maksimum energetycznym organu, gdyż jest on w tym czasie najbardziej aktywny. A po przeciwnej stronie zegara mamy minimum energetyczne innego narządu. Co oznacza, że określony organ ma znikomą aktywność, wypoczywa. Np. między 3 a 5 nad ranem występuje maksymalna aktywność płuc, w tym samym czasie mamy minimum pęcherza moczowego. Funkcjonując zgodnie z naszym rytmem dobowym, jesteśmy tym lepiej przystosowani do rytmu natury i czujemy się lepiej.

Bacznie obserwując nasz organizm w różnych porach dnia możemy rozpoznać obciążenia naszego organizmu, sygnały ostrzegawcze, które nam wysyła zanim doprowadzi to do poważniejszych dolegliwości.

Rozpoczynając od przebudzenia miedzy 5 a 7 najaktywniejsza jest praca jelita grubego, to najlepszy możliwy czas na wypróżnienie. Małe dzieci i niemowlęta często budzi kupa w pieluszce w tym przedziale czasowym J

Idąc dalej 7 a 9 żołądek jest w swej szczytowej formie, wówczas znajduje się w nim najwięcej enzymów. To najlepszy moment na pożywne śniadanie. Natomiast 19 a 21 jest minimum żołądka, ilość enzymów jest wówczas minimalna i nie jest to dobry moment na kolacje. Kolacje powinniśmy kończyć przed godziną 19 a tym bardziej nie po 21 gdyż pokarm nie zostanie właściwe strawiony a będzie obciążał nasz organizm podczas snu. Trawienie w nocy stanowi szczególne utrudnienie gdyż wydolność narządów trawiennych jest bardzo niska, zatem jeśli zmuszamy organizm do trawienia w nocy wówczas zmuszamy go do zużycia znacznych zasobów naszej energii. I tym trudniej będzie nam wstać rano, wiele osób budzi się zmęczone i z trudem dochodzi do siebie.

Między 9 a 11 śledziona i trzustką mają swoje maksimum. Pożywne śniadanie zapewnia śledzionie odpowiednią dawkę energii, dzięki czemu wzmacnia się nasz układ odpornościowy, co szczególnie ważne gdy zimno i wietrznie na dworze. Jeśli jemy słodycze, co szczerze odradzam J to miedzy 9 a 11 najlepiej je strawimy, to również najlepsza pora na owocową przekąskę.

Maksimum serca przypada na godziny 11 a 13, jeśli czujesz szczególne zmęczenie lub napięcie w ciele w tym czasie najprawdopodobniej Twoje serce jest przeciążone. Minimum serca jest między 23  a 1 w nocy, i statystyki nieubłagalnie pokazują największą ilość zgonów z powodu chorób serca.

Wiele osób mający problem z wątrobą budzi się między 1 a 3 w nocy i ma trudności z ponownym zaśnięciem. Natomiast minimum wątroby przypada na godziny 13 a 15, i wówczas wątrobowcy mogą odczuwać senność, problem z koncentracją, a czasami również bóle w okolicach wątroby. Odpoczynek wówczas bardzo pomaga.

Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem między 23 a 1 w nocy może to wskazywać na problemy z pęcherzykiem żółciowym, który w tym przedziale jest najaktywniejszy. Może to oznaczać tworzenie lub występowanie złogów żółciowych, zastojów żółci. Zasypianie przed 22 sprawi, iż pęcherzyk żółciowy będzie mógł się lepiej regenerować.

Czy czytając ten artykuł zaobserwowałeś takie jak opisane lub inne powtarzające się schematy, odczucia w ciele? Jeśli nie to wspaniale, i jednocześnie zachęcam do obserwacji, nasze ciało to cudowny mechanizm którego potrzeb naprawdę warto słuchać