Dolegliwości związane z tarczycą są niestety bardzo częste u kobiet i wiele kobiet z problemami tarczycowymi zgłasza się do mojego gabinetu. Najważniejsze i kluczowe jest dla mnie odnalezienie przyczyny występowania zaburzeń tarczycowych, aby móc sukcesywnie i naturalnie wspierać organizm do powrotu do zdrowia.

Tarczyca to stosunkowo mały organ znajdujący się w środku szyi, którego funkcje endokrynologiczne są niezwykle ważne. Ten organ ma kluczowe znaczenie dla wrażliwości organizmu na inne hormony. Tarczyca jest swoistą „królową metabolizmu”.

Problem z tarczycą najczęściej kojarzy się z niedoczynnością i objawami takimi jak: wzrost masy ciała, nietolerancja na zimno, zmęczenie, brak energii. Natomiast jest możliwe wiele innych objawów, które nie są do koca jednoznaczne, ponieważ zaparcia lub zbyt wysoki poziom cholesterolu również mogą wiązać się ze złym funkcjonowaniem gruczołu.

Dla prawidłowego zdiagnozowania zaburzeń tarczycowych zbadanie hormonu TSH jest zdecydowanie niewystarczające.

Tak naprawdę TSH nie jest hormonem tarczycy, a przysadki mózgowej, a zakres norm laboratoryjnych jest tak szeroki, że często pacjent usłyszy, że jego wyniki są w normie, mimo że istnieją realne objawy i leczenie powinno być zastosowane. Orientacyjnie za „prawidłowy” warto przybrać zakres TSH od 1.8 do 3.0.

Większość pacjentów z niedoczynnością wykazaną w badaniu poziomu hormonu TSH wróci do domu z receptą na syntetyczny hormon. Czy to wystarcza?

Moim zdaniem nie, choć w bardzo często w pierwszej fazie choroby potrzebne, aby złagodzić obawy czy zahamować pewne procesy w organizmie, które pociąga za sobą nieprawidłowa gospodarka tarczycowa.

Często obserwowałam również, iż na skutek podania sztucznych hormonów, poziom TSH w normach laboratoryjnych był idealny, natomiast moje pacjentki odczuwały wiele dokuczliwych objawów nadal, które rzekomo miały stać za nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą.

Pracując z moimi pacjentami często trudno mi jest odpowiadać na pytania, co poradzić w takiej czy innej dolegliwości, gdyż, kiedy nie mam pełnego obrazu osoby, jako całości nie znając głównej przyczyny tych dolegliwości moje rady nie mogą nie zadziałać.

Dlatego zawsze i wciąż podkreślam, że odnalezienie przyczyny dolegliwości jest moim absolutnym priorytetem. Nie zawsze ta przyczyna jest jedna lub oczywista, często składa się na nią wiele elementów z różnym stopniem udziału.

Podstawowe przyczyny obniżonej pracy tarczycy to

  • Zła praca jelit
  • Nieprawidłowe działanie układu odpornościowego
  • Zaburzona równowaga mikroflory
  • Niedobory składników odżywczych
  • Zaburzona praca nadnerczy
  • Zatoksycznienie organizmu
  • Zaburzenia wątrobowe

Nasze narządy nie są osobnymi elementami, które żyją swoim życiem. Nasze ciało to system, który działa wspólnie nie rozdzielnie. Kiedy jeden z narządów nie spełnia swoich funkcji, kolejny próbuje go wspierać bardziej siebie eksploatując. Jeśli dzieje się tak przez krótki czas wówczas nie strasznego się nie dzieje, natomiast w dłuższym terminie tego typu mechanizmy mogą doprowadzić do chorób degeneracyjnych.

Czy wiesz, dobry poziom bakterii jelitowych jest niezwykle ważny do aktywacji hormonów tarczycowych? Blisko 20 procent hormonów jest konwertowanych z T4 do T3 dzięki enzymom, które znajdują się w jelitach. Zatem nieprawidłowa dieta, występowanie nietolerancji pokarmowych, przyjmowanie leków chemicznych, dolegliwości trawienne czy infekcje bakteryjne może w znaczy sposób zaburzyć ten proces.

To trudny czas dla wątroby współczesnego człowieka, niezwykle często obserwuje różnego rodzaju dolegliwości wątrobowe. Niesamowicie ważny jest jej udział w dobrym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, gdyż dzięki wątrobie blisko 60 % konwersji T4 w T3 zachodzi.

Ten proces nie będzie przebiegał prawidłowo, jeśli wątroba jest przeciążona stosowanie toksycznych leków, produktów żywieniowych, leków hormonalnych, nadużywaniem alkoholu, stresującego trybu życia.

 Natomiast osłabiona praca przysadki mózgowej może wynikać ze stanu zapalnego występującego w organizmie, nadmiaru toksyn czy przewlekłego stresu.

Dokonując diagnostyki tarczycy, wskazane jest badanie całego pakietu tarczycowego, czyli całkowite i wolne T4 oraz T3, TSH oraz przeciwciała TPO i TG. Dość wysoki odsetek chorób tarczycy ma podłoże autoimmunologiczne, taka wiedza jest niezwykle istotna do procesu leczenia. Jak również sprawdzenie konwersji T4 do T3, zanim T4 zostanie podane, gdyż może to nie rozwiązywać problemy, gdy T3 nadal nie będzie wytwarzane. W sytuacji, kiedy T4 jest prawidłowy, natomiast T3 niskie przyczyną mogą być zaburzenia trawienia, niewystarczający poziom kwasu solnego, niedobory substancji odżywczych np. cynku, selenu, wapnia, magnezu, czy witaminy B12, lub też nadmierny wpływ stresu.

Ponadto, należy również wziąć pod uwagę przyjmowanie antykoncepcji doustnej może spowodować wzrost globulinywiążącej tyroksynę, która jest w stanie blokować możliwość mocowania hormonu tarczycy do receptora.

Jeśli masz pytania, o czymś konkretnym chciałabyś przeczytać – zapraszam do kontaktu, dolegliwości tarczycowe to temat rzeka. Na pewno nie raz będę do niego wracać.